niedziela, 27 stycznia 2013

Hayao MiyazakiPewnie większość z was swoją przygodę z Japonią zaczynała od anime lub mangi. Tak też było w moim przypadku. Oczywiście zaczynałam od „Czarodziejki z Księżyca”, jednak później zafascynowały mnie anime produkcji Studia Ghibli, autorstwa Hayao Miyazaki. 
Hayao Miyazaki (źródło)
Hayao Miyazaki (ur.05.01.1941) jest japońskim reżyserem filmów anime, scenarzystą, rysownikiem i mangaką.  Studiował ekonomię na uniwersytecie Gakushuin w Tokio, gdzie udzielał się w klubie rozwoju literatury dziecięcej. W roku 1963 roku kończy studia i rozpoczyna pracę w Toei Animation, gdzie także poznaje swoją przyszłą żonę- Akemi Outa. W roku 1985 Hayao Miyazaki,Isao Takahata i Toru Hara zakładają Studio Ghibli w Musashino . To właśnie z tego studia wychodzą kolejną najbardziej znane animacje takie jak "Laputa – podniebny zamek”, "Mój sąsiad Totoro czy najbardziej popularne "Spirited Away: W krainie bogów”.


Księżniczka Mononoke 

Spirited Away: W krainie bogów 

Ruchomy zamek Hauru  


Nausicaä z Doliny Wiatru  

Laputa - zamek w chmurach 
Mój sąsiad Totoro 

Podniebna poczta Kiki 
 Szkarłatny pilot 

On Your Mark
 Ponyo

Trudno mi nawet powiedzieć czemu tak bardzo lubię anime Hayao Miyazaki. Może to przez ten specyficzny klimat, kreskę czy samą opowieść? Chyba wszystko razem. Jeśli miałabym wskazać moje ulubione anime byłoby to trudne…ale chyba najbardziej lubię „Mój sąsiad Totoro” i „Spirited Away”.
Zachęcam do obejrzenia wszystkich dzieł Miyazaki’ego. Niektóre z nich mogą być trudne do zrozumienia i tu zachęcam do przeczytania recenzji ze strony Klub Miłośników Filmu, która pozwala zrozumieć niektóre sytuacje czy symbolikę.
A jaka jest wasza ulubiona anime?

2 komentarze: