czwartek, 20 grudnia 2012

Wybory prezydenckie w Korei PołudniowejDzisiaj będzie trochę politycznie. 19.12.2012 w Korei Południowej odbyły się wybory prezydenckie, które wygrała po raz pierwszy w historii kraju kobieta- Park Geun Hie. Konserwatystka  Park zdobyła 50,1 proc. głosów, a jej główny rywal, liberał Mun Dzae In - 48,9 proc. Frekwencja wyborcza wyniosła 75,5 proc. (żeby w Polsce taka była! ). Do udziału w głosowaniu zachęcały także koreańskie gwiazdy.

 Park Geun Hie jest córką byłego prezydenta, generała Park Czung Hi, który w latach 1961-1979 sprawował autorytarne rządy w Korei Południowej, doprowadzając kraj do rozwoju gospodarczego, kosztem wielu swobód obywatelskich. Park Geun Hie jest niezamężna i bezdzietna i  jak twierdzi  „ zamierza poświęcić swoje życie służbie państwu”. W czasie wyborów  Park obiecywała między innymi  uregulowanie problemu czeboli( holdingi, zazwyczaj będące własnością jednej rodziny) czy utrzymanie twardego stanowiska w sprawie Korei Północnej. 
 Dla przypomnienia: Korea Południowa jest republiką, gdzie władza ustawodawcza sprawowana jest przez Zgromadzenie Narodowe, głową państwa jest prezydent wybierany w wyborach powszechnych, a władzę wykonawczą sprawuje rząd na czele z premierem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz