środa, 26 grudnia 2012

Boże Narodzenie w JaponiiŚwięta, święta i po świętach! Mam nadzieję, że przeżyliście świąteczne obżarstwo! 

Święta Bożego Narodzenia są obchodzone także w Japonii, mimo faktu, że większość Japończyków wyznaje buddyzm bądź shintoizm.A jak Japończycy  obchodzą Święta Bożego Narodzenia?
Święta w Japonii mają charakter bardziej komercyjny niż religijny, nie są także dniami wolnymi od pracy. Boże Narodzenie w Japonii chyba bardziej przypomina Walentynki, niż tradycyjne zachodnie święta. Spotkania takie są szczegółowo planowane, a prezenty dobierane z dużą starannością. Wiele młodych par udaje się na romantyczne spacery czy na kolacje w restauracji.
Oczywiście są też tradycyjny elementy świąt. Część ludzi obdarowuje się prezentami lub wysyła świąteczne kartki. Ze Świątecznych potraw najpopularniejszy jest smażony kurczak(wynik kampanii reklamowej KFC) a na deser ciasto z bitą śmietaną i truskawkami. W miastach można podziwiać świąteczne iluminacje. 

Z bożonarodzeniowym ciastem  istnieje pewien przykry żart. Cukiernie starają się wyprzedać swoje ciasto do Świąt Bożego Narodzenia, gdyż później nikt ich nie kupi, gdyż uznawane są za przeterminowane. Dlatego też, często porównywało się kobiety, nie mające męża do ”świątecznego ciasta”(„unsold Xmas cake”), gdyż po przekroczeniu magicznego wieku 25 lat, nie będzie chciał ich żaden facet. Żart traci trochę swoją moc oddziaływania, gdyż granica wieku, w którym Japonki wychodzą za mąż, ciągle się przesuwa w górę.

メリークリスマス!

1 komentarz: