wtorek, 12 marca 2013

Hinamatsuri

Marzec jest miesiącem płci pięknej. Niedawno świętowaliśmyw Polsce  Międzynarodowy Dzień Kobiet, a w Japonii 3 Marca obchodzono hinamatsuri. Hinamatsuri jest świętem, które zostało przyjęte z Chin , często nazywane jest także „Świętem lalek”, „Festiwalem brzoskwini” lub „Dniem dziewczynek”. W tym dniu Japońscy rodzice modlą się o zdrowie i szczęście dla swoich córek.
Źródło
Podczas hinamatsuri w japońskich domach wystawiane są hina-ningyo  czyli specjalne lalki poświęcone temu świętu. W dawnych czasach Japończycy wierzyli, że lalki mają moc odganiania złych mocy i kłopotów. Złe duchy miały być przenoszone na lalki, których pozbawiano się poprzez wrzucenie do rzeki. Obecnie zachowało się wystawianie lalek, chociaż zwyczaj wrzucania ich do wody zachował się w niektórych japońskich regionach. 
Tradycyjne wystawa lalek z okazji hinamatsuri
Lalki wykładane są już na 2 tygodnie przed głównym świętem hinamatsuri, jednak chowane są w ciągu trzech następujących dni po obchodach. W Japonii panuje przesąd, że lalki, które nie zostaną schowane w określonym czasie po hinamatsuri, spowodują iż córka zostanie starą panną. Układ lalek nie jest przypadkowy, każda lalka, a jest ich 17, ma swoje odpowiednie miejsce, strój z okresu Heinan i odgrywa konkretną rolę. Tradycyjna wystawa lalek zazwyczaj składa się z siedmiu platform. Na pierwszej, najwyższej platformie znajdują się figurki cesarza i cesarzowej, ubrane w specjalne stroje. Na drugiej platformie znajdują się damy dworu cesarskiego, które trzymają naczynia z sake. Trzecia platforma to miejsce przeznaczona dla pięciu muzykantów, trzymających instrumenty muzyczne. Czwartą platformę zajmują ministrowie cesarscy, z czego jeden jest młody a drugi stary. Na piątej platformie ustawiane są lalki uzbrojonych strażników. Na szóstej i siódmej platformie rozkładane są meble,  powozy czy też inne cesarskie przedmioty.
Zestaw minimum na hinamatsuri
Lalki wystawiane w czasie hinamtsuri  często są przekazywane w rodzinie  z pokolenia na pokolenie. Same lalki są dosyć drogie, dlatego obecnie wystawę lalek często ogranicza się do pary cesarskiej. Podczas hinamatsuri podawane są także świąteczne potrawy takie jak wiele odmian ryżowych ciasteczek, chirashizushi czy ushiojiru.
Świąteczne pyszności
Lalki hinamatsuri w wersji z Hello Kitty
Ostatnio naszedł mnie pomysł żeby zrobić bento. Nie wiem jeszcze co i jak, ale pomysł się rozwija. Wczoraj nawet kupiłam idealne pudełko na moje pierwsze obento! Teraz tylko pozostało mi je zrobić, co będzie chyba najtrudniejszą częścią.
Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz