wtorek, 19 lutego 2013

Sakura

Japonia często kojarzy się z sakurą czyli kwiatami wiśni, które kwitną wiosną. Sakura ma znaczenie dla Japończyków podobnie jak mugunghwa dla Koreańczyków. Kwiat wiśni w Japonii jest symbolem ulotnego i kruchego życia ludzkiego, co związne jest z buddyjską filozofią przemijania. Motyw sakury jest często  wykorzystywany w piosenkach, tatuażach,poezji meblach czy we wzorach na kimonach. Sakura jest także popularnym imieniem żeńskim w Japonii. W czasie II wojny światowej sakura była symbolem kamikaze a jeszcze wcześniej samurajów.
Sakura nocą
Źródło
Sakura na monetach
Bento z motywem sakury
Motyw sakury na kimonie
Wiśnie zakwitają w pełni, zanim zdążą wypuścić liście i w krótkim czasie płatki zaczynają opadać. Kwitnienie rozpoczyna się najszybciej na Okinawie bo już w lutym, szczyt kwitnienia w Tokyo przypada na przełom marca i kwietnia, najpóźniej wiśnie wypuszczają kwiaty na Hokkaido. Odmiany wiśni kwitnących w Japonii są głównie drzewami  i krzewami ozdobnymi, nie dającymi owoców. 

Hanami
Kit kat z okajzi sakury
Co roku Japońska Agencja Metereologiczna podaje informacje o sakura zesnsen czyli o tym gdzie i kiedy zaczną kwitnąć wiśnie. W tym czasie Japończycy uczestniczą w hanami, czyli podziwianiu kwitnących wiśni. Japończycy rozkładają się pod drzewami sakury, świętując wraz z przyjaciółmi lub kolegami z pracy, jedząc i pijąc przy tym.

Sakura zensen czyli front kwitnących wiśni
Podzwianie wiśni- hanami
 W tym roku, już w kwietniu, dołączę do tysięcy świętujących Japończyków i będę podziwiać kwitnącą sakure!


P.S. Tysiąc odsłon mojego bloga! Dzięki!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz