niedziela, 7 lipca 2013

Koreański ideał piękna

W Korei Południowej bardzo wielką uwagę przywiązuje się do wyglądu. Często od tego jak się wygląda zależy pozycja w społeczeństwie, popularność, kariera czy małżeństwo. Nie od dziś wiadomo, że piękni mają łatwiej w życiu, ale w Korei szczególnie.
Idealna koreańska kobieta musi spełniać kilka warunków ( w sumie punkty te odnoszą się także do mężczyzn):
 • mieć śnieżnobiałą skórę
 • podbródek w kształcie litery V,
 • malutki, prosty nosek,
 • duże oczy z "podwójną powieką",
 • mała twarz, najlepiej wielkości dłoni.
  Kim Tae Hee - aktorka najbliższa ideału koreańskiego piękna
O tym, że musi być szczupła to nawet nie wspomnę, chociaż koreańskie bycie szczupłą jest zupełnie inne od europejskiego pojęcia. Dziewczyna która w Europie postrzegana jest jako szczupła, w Korei byłaby gruba. Tak, GRUBA. 
Lee Hyori- według koreańskich męzczyzn postrzegana jest jako GRUBA.
Wracając do warunków "bycia idealną", wiadomo, że Azjaci, że względu na cechy swojej rasy rzadko spełniają wszystkie warunki, dlatego tak pokochali operacje plastyczne, bo dzięki nim mogą osiągnąć "ideał". Ale dlaczego operacje są takie popularne? Są przede wszystkim mniej inwazyjne niż zabiegi chirurgi plastycznej wykonywane np.w Europie (po zabiegu można często iść do domu), tańsze a przede wszystkim efekt jest porażający. 1 na 5 kobiet w Seulu poddała się jakiemuś zabiegowi poprawiającemu urodę. Poniższe zdjęcia pokazują jak operacja plastyczna lub drobny zabieg potrafi całkowicie zmienić wygląd:
Oczywiście nie ma nic złego w operacjach plastycznych, jeśli ktoś czuje taką potrzebę. Tylko, że w Korei przybiera to drastyczne rozmiary. Obecnie nawet rodzice namawiają swoje dzieci do operacji plastycznych, bo później będą naturalniej wyglądać. W Korei powstał nawet program reality-show, gdzie ludzie "piękni inaczej" opowiadają swoje trudne historie związane z wyglądem. Później uczestnicy poddawani są zabiegom i prezentują się publiczności.

Dążenia koreańskich kobiet do osiągnięcia ideału mają jednak skutki uboczne -(pomijam powikłania zdrowotne, paraliże itp. )po prostu większość z nich wygląda bardzo podobnie, jak na przykład kandydatki na Miss Korea 2013. Tak na marginesie, zwyciężczyni koreańskiego konkursu piękności z 2012 też miała operacje plastyczną i korony nie straciła.
Kandydatki na Miss Korea 2013
Jednolitość koreańskich kobiet po operacjach jest dla mnie szczególnie widoczna wśród koreańskich girlsbandów. Nie twierdzę, że wszystkie miały operacje, ale wybierane są według tego samego klucza urody, co powoduje, że dla mnie wszystkie wyglądają tak samo i ciężko mi je rozróżnić. 

T-ara
Około 76 % koreańskich kobiet w wieku 20-30 lat przeszło zabieg poprawiający urodę, zazwyczaj utworzenie podwójnej powieki.
25% koreańskich matek zaproponowało swoim córkom w wieku 12-16 lat przeprowadzenie operacji plastycznej.
Około 27% osób poszukujących pracy Koreańczyków, stwierdziło, że nie zdobyło posady ze względu na swój wygląd.


Pozdrawiam!
AS

P.S Post po dłuższej przerwie, ze względu na moją rozpoczętą naukę chińskiego :)

3 komentarze:

 1. Hahahaha powinny jeszcze powiekszyc sie cycki! To jest atrybut kobiecosci I sexapil!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to wygląda w przypadku Japonii? Czy również tamtejsze kobiety operują swoją twarz? Z tego co wiem niskie Japonki operacyjnie wydłużają swoje nogi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ze kobieta musi byc szczupla z tym sie zgodze...ale bez przesady to nie jest tak ze troszeczke grubsza kobieta jest uwazana za gruba, z snieznobiala cera tez bym polemizowala jak obejrzysz gentleman' dignity zobaczysz ze tak nie jest,ale wazna jest ogolnie zadbana cera, wielu koreanczykow za ideal uwaza suzy, ale obilo mi sie o uszy ze kim tae hee tez byla uwazana

  OdpowiedzUsuń