sobota, 9 lutego 2013

Kimchi

Dzisiaj trochę chciałabym napisać o kuchni koreańskiej a konkretnie o jej nieodłącznym składniku czyli kimchi.  Bo kimchi to coś więcej niż dodatek do potrawy to jeden z symboli Korei Południowej.
Kimchi
Czym jest kimchi? Ogólnie mówiąc są to sfermentowane warzywa z  papryką chili i dodatkowymi przyprawami.  Najpopularniejszą odmianą jest sfermentowana kapusta pekińska z różnymi warzywami, zazwyczaj japońską rzodkwią i cebulą dymką. Jednakże odmian kimchi jest mnóstwo. Wszystko zależy od użytych warzyw, pory roku czy regionu. Kimchi może być ostre lub łagodne oraz stanowić bazę niektórych koreańskich potraw takich jak  kimchi jjigae czy  kimchi bokkeumbap.
Trzy rodzaje kimchi, od prawej kimchi z kiełków, kapusty i pędów.
Kim-chi podczas procesu fermentacji przechowuje się w glinianych garnkach zakopywanych w ziemi lub trzymanych na zewnątrz domu (ze względu na silny zapach). Obecnie jednak najczęściej trzyma się kim-chi w specjalnie do tego przystosowanych lodówkach. Kimchi jest serwowane praktycznie do każdego dania, nawet do śniadania czy potraw europejskich.  
Garnek do przechowywania kimchi.

Farma kimchi i pasty sojowej w Suwon
Jak już pisałam kimchi to coś więcej niż dodatek do dania. Koreańczycy wierzą, że kim-chi posiada właściwości antyrakowe czy też zapobiegło epidemii SARS. Jak ważne jest kim-chi świadczy o tym kryzys w 2010 związany ze słabymi plonami kapusty pekińskiej w Korei Południowej, które spowodowały drastyczny wzrost cen. Pamiętam, że pisały o tym nawet polskie gazety, że Koreańczycy są zdruzgotani tym, że muszą sprowadzać kapustę z Chin ( a przecież wiadomo, że TYLKO koreańska kapusta jest najlepsza).
Kapusta do kimchi na koreańskim targu.
Rząd Korei Południowej użył kim-chi także do popularyzacji swojej kultury na świecie. W świat został wysłany specjalny „Kimchi Bus” gdzie jego załoga propagowała koreańską kuchnię, opartą na kimchi. W grudniu 2011 roku autobus ten odwiedził także Warszawę.

Kimchi Bus w Warszawie

Gotowe kimchi do kupienia na targu.
 A jakie kimchi jest w smaku? Miałam okazję próbować wielu rodzajów kimchi, od domowego do kupnego podczas wyjazdy do Korei Południowej.  Akurat ja trafiłam na pikantne odmiany kimchi, jednak różniły się one ostrością i kwasowością. Na lotnisku w Seulu znajduje się także specjalny sklep z kimchi i innymi koreańskimi produktami. Zachęcam do zrobienia kimchi w domu!

2 komentarze:

  1. Fantastyczne! Chciałabym kiedyś spróbować kimchi. Ale chyba bałabym się go przyrządzić. Nie jestem uzdolnioną kucharką, toteż chyba lepiej nie próbować... ;p
    Nie wiesz, czy można gdzieś w Polsce spróbować tego smakołyku...? Wiem, że to nie to samo... Ale na początek, byłoby miło. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wiem, że kiedyś kimchi można było kupić w Kuchniach Świata. Tylko tam się z tym spotkałam. a o koreańskiej restauracji też nie słyszałam... zachęcam, żeby samemu zrobić kimchi! lub pojechać do Korei :)

      Usuń